Egy kisvideó és néhány tipp a tudatos vásárlóvá váláshoz.
Igyekeztünk minél tömörebb, színesebb anyagokat összegyűjteni, hogy könnyen befogadható, megfogadható, egyszerű lépéseket, eszközöket és tippeket kapjatok a tudatosodás folyamatához.
Nektek milyen bevált praktikáitok vannak? Osszátok meg velünk és egymással is!
Ha már színes és tömör, akkor kezdjük egy rövid videóval:
https://tudatosvasarlo.hu/video/tudatos-vasarlo-12-pontja
A tudatos vásárló (új) 12 pontja
- Az állattartás jobban hozzájárul a klímaváltozáshoz, mint a közlekedés. Egyél kevesebb húst és tejterméket. A klíma és az egészséged is meghálálja.
- Egyél több, a környékről származó zöldséget, gyümölcsöt, élelmiszert.Így a helyi gazdaságot támogatod, és a szállítással járó környezetterhelés is csökken.
- Igyál csapvizet. A legtöbb helyen tökéletes, nem kell csomagolni és kamionnal szállítani. Olcsóbb is.
- Szigetelj. A legtöbb energiát fűtésre használjuk.
- Kapcsold ki, vedd lejjebb a légkondit. Vedd lejjebb a fűtést.
- Kerüld a vegyszereket: válaszd a bioélelmiszert, a friss élelmiszert, a minősített bio- és natúr kozmetikumokat és tisztítószereket, a vegyszeres kezelés nélküli ruhákat, bútorokat, házakat.
- Járj többet gyalog, biciklivel vagy közösségi közlekedéssel. Így többet mozogsz és kevesebbet füstöl(ög)sz.
- Nyaralj itthon.Fogadjunk, hogy még egy csomó jó helyen nem voltál.
- Tartós, hosszú élettartamú, javítható tárgyakat vásárolj. És előtte mindig kérdezd meg magadtól: biztos kell ez?
- Ha elromlott: javíttasd.
- Tanuld meg, hogyan hatnak a reklámok.Így tudsz majd tényleg ellenállni.
- Nézz utána, milyen céghez kerül a pénzed, jó vagy rossz vállalatok működését támogatod. (Hogyan bánnak az alkalmazottakkal, az állatokkal, környezetbarát-e a működésük, etikus-e a marketingjük stb.)
+1: Nem kell mindent egyszerre. Kis lépésenként alakítsd át az életmódod. Kezdd a legvonzóbb, legérdekesebb vagy legkönnyebb dologgal, de ne ragadj le ezeknél! Sose veszítsd szem elől: a fogyasztás nem boldogít.
Kifejezetten a vásárlás folyamatához kötődő tippek, amik nekünk beváltak:
- Tervezés: Mi van otthon, mi nincs otthon, mire van tényleg szükségünk, minek van szezonja, mit szeretnénk sütni, főzni, mikor tudok vásárolni és honnan?
- Lista készítés: A tervezés alapján megírjuk, hogy mi mindent szeretnénk vásárolni.
- Indulás előtt: A lista alapján (hányféle élelmiszer, mennyire nyomódik össze, milyen tárolóedényben lehet szállítani) átgondoljuk, hogy mennyi dobozt, vászon zsákot/táskát, üveget stb. szükséges magunkkal vinni, hogy mindennek legyen helye a vásárlás és szállítás során.
- Indulhatunk :) Vásárlás közben pedig ne feledkezzünk meg arról, hogy van listánk a szükséges dolgokról, és igyekezzünk csak azoknak a beszerzésénél maradni.
Photo by Sylvie Tittel on Unsplash
2019.09.08.